Perşembe , Şubat 25 2021
Anasayfa / ANTEP SAVUNMASI / Netice (Ali Nadi ÜNLER)

Netice (Ali Nadi ÜNLER)

Netice (Ali Nadi ÜNLER) resim

Gaziantepsavunması son günlerini yaşarken bu savunmanın olağanüstü anlam ve önemini takdireden Antep Türkiye Büyük Millet Meclisi 6 Şubat 1921 tarihli toplantısında 93numaralı Kanunla Antepe tarih boyunca hiçbir şehre nasip olmayan GAZİlikunvanını vermiştir.

Yine bu şanlı savunmadır kiGaziantepi ve çevresini işgal ve istiladan kurtarmıştır. Bu iddianın en açıkdelilini, Fransız Şark Orduları Kumandanı General Goro, bir dostunun, NiçinFransız mandasına verilen mıntıkayı işgal etmiyorsunuz?” sualine; Fransız ordusu Antepe girmek için on ay bekledi;Anadoluda bin Antep var.” Cevabı ilevermiştir.

Gaziantepin teslimi,Türkleri en derin elem ve mateme boğduğu kadar, Ermeni ve Fransızlara da düğünbayram yaptırmıştı. Ancak bu sevinç çok sürmemiş, 15 Mart 1921 tarihindeLondrada Türkiye Hariciye Vekili Bekir Sami Beyle Fransız delegasyonunun Antep, Adanave çevresinin Türklere iadesi üzerinde anlaşmaya varmaları, sevinenleri ümitsizliğematem tutanları büyük bir heyecan ve sevince boğmuştur. Nitekim bu anlaşma Ankaraİtilafnamesi ile son şeklini almış ve 25 Aralık 1921 tarihinde son Fransız neferiGaziantepi terk ederken , kahraman Türk ordusu halkın coşkun sevgi gösterileri vesevinç gözyaşları içerisinde Gaziantepe girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.