Cuma , Şubat 26 2021
Anasayfa / ANTEP SAVUNMASI / İngiliz İşgali (Ali Nadi ÜNLER)

İngiliz İşgali (Ali Nadi ÜNLER)

İngiliz İşgali (Ali Nadi ÜNLER) resim

    Savaşla işgal ettikleri Halep’te bulanan İngilizler’ Mondros mütarekesinin 7.maddesine dayanarak 15 Ocak 1919 da bir süvari livası (Tugayı) bir istihkâm müfrezesi, bir top bataryası ve ağır makineli tüfeklerden karalı bir kuvvetle Gaziantepi işgal ettiler. Amerikan kolejini ve çevresindeki Ermeni evlerini kışla ve karargâh edindiler. Gaziantepliler ha işgali, mütareke hükümlerini bozduğundan bahisle protesto ettiler. Hiç bir kuvvete dayanmayan bu protesto tabiatıyla boşta kaldı, İngilizler kışı geçirmek ve hayvanlarına yem temin etmek amacıyla Antep’i işgal ettiklerim beyan ettilerse de bir ay kadar sonra Maraş ve Urfa’yı da işgal etmekle bu iddialarını fiilen yalanladılar. Birinci Dünya Savaşında Suriyeye sürülen Ermeniler de fırsattan istifade ederek İngilizlerle birlikte Antep’e döndüler
    Bu dönenler arasında Antepli olmayan ve asayişsizlikten dolayı memleketlerine dönemeyen Sivaslı Erzurumlu ve diğer Anadolu şehirlerinden Ermeniler de vardı. Yabancılarla birlikte Ermeni mevcudu Türk nüfusunu aşıyordu. Türklere karşı büyük bir hırs, kin ve nefretle dolu olan Ermeniler İngiliz makamlarına icrayı nüfus ederek Türklere karşı haşin, mütehakkim ve gaddar bit idare tesis ettiler. Türk kadınlarım, Türk analarım Ermenidir diye zorla kocalarından, evlatlarından ayırdılar.
    Türklerin satışa çıkardıkları menkul (taşınabilir) mallarioı Ermeni malıdır diye gaslettiler. Silah arama bahanesi ite şehir günlerce baskı altında tutuldu; köşebaşlarına zırhlı arabalar, makineli tüfekler yerleştirilmek suretiyle bütün evler arandı, sokağa çıkma yasağı kondu. Türkler ekmek bıçağına kadar ellerindeki kesici ve patlayıcı silahları İngiliz makamlarına teslim ettiler. Bu da kâfi gelmedi 15 Mart 1919 da onbeş günlük dükkân kapatma ve sokağa çıkma yasağı koydular. Bütün toplantılar yasak edildi. Dükkânlardaki etler koktu, sebzeler çürüdü bozuldu. Halktaki bu ruh haletini sezen ve Ermenilerin giriştikleri ifsat ve tezviratın doğuracağı olumsuz sonuçları anlayan İngilizler idare şekillerini değiştirdiler, Ermeniler ve Türkler arasında ayrılık yapmadan memleketi idareye yöneldiler, Mahalli teşkilata karışmadılar. Osmanlı memurlarım yönetimlerinde serbest bıraktılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.