Cuma , Şubat 26 2021
Anasayfa / SAHRE YERLERi / Gaziantepin Çevresi ve Tur Olanakları

Gaziantepin Çevresi ve Tur Olanakları

Gaziantepin Çevresi ve Tur Olanakları resim

1-Dülükbaba Turu:İl merkezine 4 km, uzaklıkta bulunan Orman İşletme Müdürlüğüne ait DülükbabaOrman İçi Dinlenme Yeri, doğa yürüyüşü yapmaya, kamp yapmaya,pikniğe elverişlive günübirlik gidilip dinlenilebilen bir yerdir.

2- Yesemek Turu:İslahiye ilçesine 24 km, uzaklıkta bulunan ve dünyanın ilk Açıkhava HeykelAtölyesi olarak bilinen Yesemeke günübirlik gezi yapılabilir. Yesemek Açık HavaMüze’sinin karşısında bulunan Tahta Köprü Barajının kıyısında da piknikyapılabilir.

3- Birecik Turu:Fırat Nehrinin kıyısında bulunan Şanlıurfa ‘nın Birecik ilçesine nesilleritükenmekte olan ve çoğaltmak için koruma altına alınan kelaynak kuşlarını görmekiçin gidilebilir. Efsaneye göre Nuhun gemisi Ağrı Dağına oturunca üç çift kuşsalıverilmiştir. Bu kuşlardan bir çifti de Kelaynak kuşlarıdır. Ayrıca Fıratkenarında piknik yapmak, yüzmek ve Birecikte bulunan restaurantlarda yemekyemek,yüzmek ve dinlenmek için tura çıkılabilinir. Birecikin Gaziantepeuzaklığı 67 km.dir.

4- Rumkale Turu:Gaziantepin Yavuzeli İlçesinin Kasaba köyünde bulunan ve Fırat Nehri ile MerzimanÇayının birleştiği yerde görkemli duruşu ile insanları büyüleyen Rumkaleyigezmek, Fırat ve Merziman çayı kıyısında doğayla iç içe su çağıltılarıarasında dinlenmek, piknik yapmak için günübirlik tura gidilebilir.

5- GAP Turu:Öncelikle dünyanın en büyük sulama ve elektrik üretimine yönelik projelerinden biriolan GAPa gezme, görme, teknik bilgi alma ve dinlenme amaçlı günübirlik veyakonaklamalı olarak tura çıkılabilinir.

6- Belkız Turu:Gaziantepe 60 km. uzaklıktaki, Nizip İlçesi sınırları içerisinde bulunan,tarihte kendi adına para bastıran Zeugma(Belkız) şehri harabeleri günübirlikgezilebilinir. Fırat kenarında yeşillikler arasında piknik yapma imkanı mevcuttur.

7- ŞanlıurfaTuru: Şanlıufa ili dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir.Hz. Eyüp ve Hz. İbrahim Peygamberlerin yaşamış oldukları yer olarak bilinenHarranda ilk İslam üniversitesinin oluşu tarih ve bilim derinlikleriniispatlamaktadır. Şanlıurfanın Peygamberler şehri olması, Hz. İbrahimin dergahdenilen kutsal yerde dünyaya gelmesi, Nemrutun tahtını payimal etmesi, tek Tanrıfikrinin ilk kez burada ortaya atılması, ayrıca şehrin ortasında bulunanBalıklıgölün açıkhava akvaryumu görünümü vermesi, sabır timsali olan EyüpPeygamberin 7 yıl çile çektiği mağaranın burada olması, Harran evleri ve daha birçok özelliğiyle Şanlıurfaya günübirlik veya 1-2 günlük konaklamalı turdüzenlenebilir.Ayrıca münferiden de gezilip görülebilir.

8-Hatay-HarbiyeTuru: İlin merkezi olan Antakya, Akdenize 30 km. uzaklıkta Asi Nehri üzerindekurulmuş bir şehirdir. Eşsiz bir güzelliği olan Harbiye, çağlayanlar bölgesi olup,piknik yapılabilinen, yeme-içme tesisleri olan ve yemekleri ile ünlü olan şirin biryerdir. St. Pierre Kilisesi Habib-i Neccar Dağı üzerinde doğal birmağaradır.Hıristiyanlar Hıristiyan”ismini ilk defa burada almışlardır. Ayrıcaburası Hıristiyanlar tarafından Hac yeri ilan edilmiştir. Hatay Arkeoloji Müzesimozayik üzerine dünyanın ikinci büyük müzesidir. Hataya 1-2 günlük turagidilebilinir.

9-SofdağıYaylası Turu: Güneydoğu Torosların uzantısı olan Sof Dağlarının üzerinde bulunanSofdağı yaylası Gaziantepe 32 km. uzaklıktadır. Yaylada hava çok temiz olupSofdağındanşehre uzaktan ve tepeden bakmanın zevki bambaşkadır. Yaylada buz gibitatlı su kaynakları ve pınarlar bulunmaktadır. İnsanların doğayla başbaşa ,gürültüsüz, kuş sesleri ve su çağıltıları arasında doğa yürüyüşü, kamp vepiknik yapabileceği ideal bir yerdir. Sofdağı yaylasına günübirlik veya hafta sonugidilebilir.

10-HızırYaylası: İklimin verdiği özellikle her mevsim yeşillikler içinde bulunan HızırYaylası, İslahiye ilçesi Altınüzüm beldesinin 20 km batısında Amanos Dağlarınıntepesinde bulunmaktadır.

Rengarenk kırçiçekleri, ilkbahar dağ laleleri, büyüleyici güzellikte manzaraları yanında buzgibi suları, pırıl pırıl güneşi ve bol oksijenli tertemiz havası ile insanlarındoğayla baş başa, gürültüsüz ,kuş sesleri ve su çağıltıları arasında doğayürüyüşü, kamp ve piknik yapabileceği ideal bir yerdir. Hafta sonu veya günübirliktura gidilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.