Cuma , Şubat 26 2021
Anasayfa / GAZİANTEP SPORDAN / Gaziantep Sporun Tarihi

Gaziantep Sporun Tarihi

Gaziantep Sporun Tarihi resim

Gaziantep Sporun Tarihi

Gaziantep Spor
1969 yılında kurulan Gaziantepspor, Kırmızı – Siyah renkleri ile baştaGaziantepteki taraftarlar olmak üzere birçok futbolseverin gönlündetaht kurmayı başarmış nadir takımlarımızdan biridir. Şehrimizde ilkspor teşkilatı 1923 senesinde kurulmuştur. Bu teşkilat o tarihteGaziantep te bulunan Amerikan kolejinde teşekkul etmiştir, Bunamuteakip Gaziantep Ticaret idaresi de Mektebin spor faaliyeti olarakfutbol şubesini açtı. Bu tarihten birkaç sene sonra hariç şehirlerdetahsilde bulunan Gaziantepli gençler birleşerek Altınışık namıaltında bir spor kulübü açtılar. Bu kulübü kuranlar M. Ali Budak, AliKemal Ocak, Ahmet Barlas, Besir Akınal ve Taha idi.
Aynı yıl Kiliste de Kilis İdman Yurdu Spor Kulübü kurulmuştur. Yine 1927 yılındaAltınışık tan ayrılan bir gurup Türk-ocağı Spor Kulübünü teşekkülettirdiler. Bu gurubun başında Ali Kemal Ocak bulunuyordu.
1929 yılında Altınışık Spor Kulübü de dağılarak yerine sanatkarlardanoluşan Sanatkarlar Spor Kulübu kuruldu. 1931 yılında Türkocağı dadağıtılarak Türk Ocağı Spor Kulübü, Halk Partisi himayesindeSanatkarlar Spor kulübü ile birleşerek Gaziantep İdman Yurdu adınıaldı.Gaziantep İdman Yurdu o dönemde Türkiye Futbol Federasyonu nunbenzer görevini yürüten Türkiye İdman Cemiyetleri ne dahilolmadığından sadece özel karşılaşmalar yapabiliyordu. 1932 yılındaGaziantep te Halk Evleri nin dağılması üzerine yurt üyelerihalkevlerine kayıt olarak İdman Yurdu nu dağıttılar ve böylece kentinspor faaliyetlerini Halk Evleri nin Spor Şubesi üstlendi. 1938senesine kadar Gaziantep te spor faaliyeti yalnız halkevi spor şubesitarafından yapıldı. Bu arada 1936 yılında Türkiye İdman Cemiyetleriİttifakı kaldırılarak yerine Türkiye Spor Kurumu adı altında ülkekapsamında geniş bir teşkilatlanma sağlandı.Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi idaresindeve Türk grubu namını aldıktan sonra 1938 yılında Cumhuriyet HalkPartisi Çınarlı Gençlik Spor Kulübünü tesis etti. Bir sene (1939)sonra Gaziantep Gençlikspor ve Şehreküstü Gençlik Kulübü açıldı. Buüç kulüp Gaziantepin ilk resmi spor kuruluşlarıdır. Ayrıca ÇınarlıGençlik, Gaziantep Gençlikspor ve Şehreküstü Gençlik kulüpleriGaziantep te, günümüze kadar gelen sportif gelişmenin temellerini atantakımlardır. Türkiye Spor Kurumu nun resmi karşılaşmalarıbaşlatmasının ardından iki kulübümüzde resmi müsabakalara katıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.