Pazar , Şubat 28 2021
Anasayfa / TARiHi YERLERiMiZ / Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi resim

1944 yılındaNuri Mehmet Paşa Camiinde Faaliyete geçen Gaziantep Arkeoloji müzesi, şimdikibulunduğu binaya 1969 yılında taşınmıştır. Müzede neolitik dönemden seramikparçalar, kalkolitik ve bronz çağa ilişkin çeşitli eşyalar, figürler, mühürler,Urartu, Hitit, Pers, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait çeşitli eserlersergilenmektedir.

Kazı vesatın alma yoluyla derlenen taş ve bronz eserler, takılar, keramikler, sikkeler, cameserler ve bir mamuta ait kemikler sergilenen eserler arasındadır.

YeniBelkıs (Zeugma) ören yerinden elde edilen mozaikler, heykeller ve mezar taşları gibieserler müzenin Belkıs (Zeugma) salonunda sergilenmektedir.

GaziantepArkeoloji Müzesinde ilgi çeken diğer bir köşe ise, Teknoloji seksiyonu ve Nostaljivitrinleridir. Buralarda eski fotoğraflar, fotoğraf makin asının gelişme sürecinianlatan fotoğraf makinaları, eski radyolar, gramafonlar, yazı makinaları, eski dikişmakinaları, asırlık duvar saatleri ve Gaziantepin konu olduğu eski kartpostallarsergilenmekte olup fotoğraf makinaları seksiyonu ülkemizde tek örnektir. Antik tıpaletleri sergisi ile Roma döneminde bir şehrin kuruluşunu anlatan çizgi resim sergiside yine Türkiye Müzeleri içerisinde tek örnektir.

Müzeninbüyük salonunda iki büyük panoda Türkiyenin antik bölgeleri ve önemli arkeolojikmerkezlerini gösteren Türkiye haritası ile Gaziantep ve Kilisin önemli arkeolojikmerkezlerini gösteren il haritası Türkiye ve bölge hakkında ziyaretçilere bilgisunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.